Protez Tırnak Nedir?

10 Eylül 2021

Güzel ve bakımlı görünmeyi seven kadınların en önemli bakımlarından biri de hiç şüphesiz tırnak bakımıdır. Tırnaklarının güzel ve bakımlı olması için zaman harcayan kadınlar bazen bu zamanı bulamamakta ve mutsuz olmaktadırlar.
 
Protez tırnaklar, günlük hayatın yoğunluğu içinde tırnak bakımına zaman ayıramayan kadınların kalıcı, güçlü ve bakımlı tırnaklara sahip olabileceği, özellikle bakım sektörünün gelişmesiyle birlikte özellikle son yıllarda popülaritesi artan bir uygulamadır. Kişinin kendi tırnağına özel koruyucular uygulandıktan sonra tırnaklarına daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandıran uzun ömürlü bir tırnak uygulamasıdır.
 
Tırnaklara sağlıklı, estetik ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran protez tırnak uygulaması, kozmetik mağazalarında satılan takma tırnak gibi zahmetli ürünlere göre daha kolay ve pratik çözüm sağlayan bir uygulamadır. Bu nedenle yapay tırnak uygulamaları ile karıştırılmamalıdır. Protez tırnaklar bakım yapıldığı sürece 2-3 ay kullanılabilir ancak takma tırnaklar günlük kullanım içindir. Protez tırnaklar takma tırnaklara göre çok daha doğal ve uzun ömürlü görünmektedir.
 

Protez Tırnak Nedir?

Tırnaklara güçlü ve estetik bir görünüm kazandıran protez tırnak, son yılların en popüler güzellik uygulamalarından biridir. 3 farklı protez çivi türü vardır: akrilik, daldırma ve jel. Türü ne olursa olsun, protez tırnak uygulaması yapay tırnaklara göre çok daha kolaydır. Ayrıca kendi tırnağınız gibi doğal görünüyor.
 
Kolay kırılmayan dayanıklı manikür çözümleri olan ve çoğunlukla el bakımına istediği zamanı ayıramayan bakımlı kadınların tercihi olan protez uygulamalarının farklı türleri bulunmaktadır.
 

Protez Tırnak Çeşitleri

  • Akrilik Tırnak

Protez tırnak uygulamalarından ilki akrilik tırnaklardır. Özel bir toz ve özel bir sıvı kullanılarak yapılan bu yapay tırnak uygulaması, diğer jel tırnak uygulamasından farklıdır. Bu teknik daha çok kırılgan ve zayıf tırnaklara uygulanan ve çabuk kırılan tırnak yapısına sahip kişiler için ideal bir protez tırnak uygulamasıdır. Doğal görünüm oranı jel tırnak uygulamalarına göre daha az olsa da oldukça dayanıklıdır ve istediğiniz uzunlukta yapılabilir. Sıvı ve toz karışımı ile yapılan akrilik tırnak, tırnağın boş kısımları doldurularak uygulanır, uygulama sonrasında tüm tırnağı kaplar ve hava ile temas ettiğinde sertleşir. Böylece bütüncül bir görüş elde edilir. İşlem sırasında keskin bir koku oluşabilir ancak uzmanlar bunun kalıcı olmadığını ve kişinin tırnaklarına zarar vermediğini söylüyor.

 

Akrilik takma tırnaklar diğer türlere göre daha dayanıklıdır, kolay kırılmaz ve ojeler daha dayanıklıdır.
 
 
  • Jel Tırnak (Poly Gel)

Bu yöntem, tırnağa özel bir jel sürülerek yapılan daha kalıcı ve daha doğal bir ayakta durma yöntemidir. Jel protez tırnak tekniği, daha güçlü tırnak yapısına sahip kişilere uygulanır. Doğal görünümünün yanı sıra temiz, kusursuz ve estetik bir görünüm sağlar.

Jel protez tırnak yönteminde tırnağa uygulanan özel jel materyal kendi başına çabuk kuruyan bir madde olmadığı için özel ışın yöntemleri ile kurutulur. Özel ışınlarla kurutulan bu jel tırnağın üzerine sürülerek tırnağın boş ve ince kısımlarıyla eşitlenerek şekil verilir.
4 haftaya kadar kullanılabilen jel tırnaklar, akrilik tırnaklara göre daha incedir ancak akrilikten daha çok tercih edilir. Kalıcı oje özelliği ile el ve ayak tırnaklarında sıklıkla tercih edilir ve kullanılır.
 
 
  • Dipping  Tırnak

Bu yöntem akrilik uygulamasına benzer. Ancak akrilikten ayıran özelliği kokusuz ve mat olmasıdır. Daldırma uygulamaları sonucunda tırnak görünümü matlaşır.

Protez Tırnak Nasıl Uygulanır?

Peki, bu tekniklerden hangisini seçmeliyim diye merak ediyorsanız endişelenmeyin! Profesyonel güzellik uzmanlarının sizin için en uygun protez tırnak tekniğini uygulayacağından emin olabilirsiniz. Sizin için hangi yöntem seçilirse seçilsin, bu uygulamanın adımları son derece basittir:
 
Protez tırnak işlemi, tırnağın kendisine özel koruyucu solüsyonlar uygulanarak başlatılır. Bu uygulama hem kendi tırnağınızı korur hem de protez tırnağın yapışmasını sağlar.
 
Bir sonraki aşamada protez tırnak gerçek tırnağın ucuna yerleştirilir ve törpü ile istediğiniz şekle getirilir. Üçüncü aşamada tırnak ucunun dışındaki alan akrilik veya jel ile kaplanır.
 
Son olarak, çivi bir bütün olarak düzleştirilir ve parlatılır.
 
Protez tırnakların çıkarılması da oldukça basit bir işlemdir. Özel ürünlerle uygulanan protez tırnak, özel solüsyonlar kullanılarak çıkarılır. Protez tırnağı yanlış yöntem ve ürünle çıkarmaya çalışmak gerçek tırnağa zarar verir. Bu nedenle protez tırnak çıkarma işlemini uzmanlara bırakmalısınız.
 

Protez Tırnağı Kimler Kullamalı?

Tırnak yeme alışkanlığınız varsa, tırnaklarınız sürekli kırılan hassas bir yapıya sahipse, düzgün ve şekilli bir tırnağınız yoksa ve daha şık bir tırnak görünümü istiyorsanız takma tırnak uygulamayı tercih edebilirsiniz. Protez tırnak uygulamasının temel amacı, tırnağa zarar vermeden doğal bir görünüm elde etmektir. İşlem sonrasında tırnaklarınız oldukça sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşacaktır.
 
Protez tırnaklar, uzun süreli kullanımı ve estetik görünümü nedeniyle herhangi bir tırnak problemi veya rahatsızlığı olmayan kişiler tarafından yapılabilir. Ancak tırnaklarında ve ellerinde mantar olanlar tarafından yapılmamalıdır.
 
Protez tırnaklar kişinin kendi tırnağına özel solüsyon uygulanarak yapılır ve tırnaklara zarar vermez. Ancak tırnakları zayıf olan kişiler, yaptırmadan önce mutlaka uzmanlara danışmalıdır.
 

Protez Tırnak Bakımı, Kullanım Süresi ve Çıkarılması

Protez tırnaklar hem estetik görünüm açısından hem de uzun süreli kullanım açısından oldukça popülerdir. Ancak manikür uygulamalarında olduğu gibi deneyimli ve kaliteli ürünler kullanılarak uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Her yöntemin farklı uygulama yöntemleri ve ürünleri vardır ancak hepsi için uygulama sonrasında hijyen kurallarına dikkat etmek çok önemlidir.
 
Protez tırnaklar istenilen renk ve tipte oje ile kullanılabilir. Ancak oje çıkarmak için aseton içermeyen oje çıkarıcılar tercih edilmelidir. Kimyasal içerikli oje çıkarıcılar tırnak yapısına zarar verebilir.
 
Kimyasal içeren temizlik malzemeleri ile temas halinde bozulmalar oluşabileceğinden özellikle temizlik malzemeleri eldiven yardımı ile kullanılmalıdır. Protez tırnaklar, kimyasallarla temaslarına ve hijyen kurallarına dikkat edilerek ve düzenli olarak bakımları yapıldığı takdirde uzun süre (3-4 hafta) kullanılabilir.
 
Protez tırnaklar her zaman çıkarılabilir. Ancak uzmanlar tarafından yapılan bu tırnakların uzmanlar tarafından çıkarılması gerekir. Yanlış yöntemler ve ürünler kullanılarak çıkarılması gerçek tırnaklara zarar verebilir. Çünkü özel ürünler kullanılarak yapılan bu uygulamalar özel çözümler yardımıyla ortadan kaldırılmaktadır. İstenilen aralıklarla yenilenebilen protez tırnaklar, gerçek tırnak uzadıkça bakıma ihtiyaç duyar. Bu durumlarda çivi tabanında oluşan boşluklar uygulama tipine uygun ürünlerle doldurulup kapatılabilir.