Cilt Bakımı Yapmanın Önemi

22 Ekim 2021

 
Cildimiz her zaman dış etkenlere maruz kalır. Yetersiz beslenme, sigara, alkol, güneş ışınları, stres gibi nedenlerle cilt dengesini kaybeder ve sorunlara neden olur. Hem bu sebeplerden dolayı hem de kırışıklık, deformasyon gibi problemlerin önüne geçmek için Alsancak cilt bakımı uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Alsancak cilt bakımının amacı gözenekleri temizlemek, cilde oksijen sağlamak, parlaklık, canlılık ve tazelik vermek, lenf drenajı ile toksinleri temizlemektir. Ortalama 1,5-2 saat süren bir uygulamadır.
 
Cilt tipiniz önemli
 
Kuru, yağlı veya hassas bir cildiniz olduğundan şüphelenebilirsiniz ancak cilt tipinizi gerçekten biliyor musunuz? Gerçek cilt tipinizi bilmek,  kozmetik reyonunda yardımcı olabilir. Aslında, cilt tipiniz için yanlış ürünleri veya hatta popüler ürünlerini kullanmak akne, kuruluk veya diğer cilt problemlerini kötüleştirebilir.
 
Günlük cilt bakım rutini oluşturma
 
Cilt tipiniz ne olursa olsun, günlük cilt bakımı rutini genel cilt sağlığını korumanıza ve akne, yara izi ve koyu lekeler gibi belirli endişeleri iyileştirmenize yardımcı olabilir. Günlük cilt bakımı rutininde sabah ve yatmadan önce uygulayabileceğiniz dört temel adım vardır.
 
1. Temizleme: Yıkadıktan sonra cildinizi gergin bırakmayan bir temizleyici seçin. Yüzünüzü günde en fazla iki kez veya kuru cildiniz varsa ve makyaj yapmıyorsanız sadece bir kez temizleyin. Eğer cildinizi temizledikten sonra kuruluk ve gıcırdama gibi bir his oluşuyorsa cildinizin doğal yağlarının gittiği anlamına gelir. Tüm cilt tipleri için iyi çalıştığı bilinen temizleyicileri seçmeye özen gösterin.
 
2. Serumlar: Sabahları güneş kremi altında C vitamini veya büyüme faktörleri veya peptitler içeren bir serum daha iyi olur. Geceleri, retinol veya reçeteli retinoidler en iyi sonucu verir. 
 
3. Nemlendirici: Yağlı ciltler bile nemlendiriciye ihtiyaç duyar, ancak yüz losyonu gibi hafif, jel bazlı ve komedojenik olmayan veya gözeneklerinizi tıkamayan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Kuru cilt, krem bazlı nemlendiricilerden faydalanabilir. Çoğu marka, ürünlerini ambalajlarında jel veya krem olarak etiketleyecektir.
 
4. Güneş Koruyucu: Güneş koruyucunun etkinleşmesi biraz zaman alacağından, dışarı çıkmadan 15 dakika önce en az 30 SPF'li güneş koruyucu uygulayın. Daha koyu cilt tonları, hiperpigmentasyonun düzeltilmesi daha zor olduğu için aslında daha fazla güneş korumasına ihtiyaç duyar.