Bölgesel Zayıflama Nedir?

22 Ekim 2021

 
Hemen hemen tüm insanlar vücudunun belirli bölümlerini değiştirmek ister. Bel, üst bacaklar, kalçalar ve kollar, insanların vücut yağını gizleme eğiliminde olduğu ortak alanlardır. Bazı insanlar tutarlı olarak fazla kilo taşıyabilir. Bazılarında ise ağırlık; kalça, üst bacak veya karın gibi bölgelerde yoğunlaşır. Cinsiyet, yaş, genetik ve yaşam tarzı, kilo alımında ve inatçı vücut yağ alanlarının birikmesinde büyük rol oynar. Örneğin, kadınlar erkeklerden daha yüksek bir vücut yağ yüzdesine sahiptir ve özellikle doğurganlık yıllarında uyluk ve kalçalarda daha fazla yağ biriktirme eğilimindedir. Bununla birlikte, menopoz öncesi ve sırasında hormonal değişiklikler karın bölgesine ağırlık kaymasına neden olabilir. Diğer yandan, erkeklerin hayatları boyunca karın çevresinde kilo alma olasılıkları daha yüksektir. Diyet ve egzersiz yoluyla değişime ulaşmak zaman ve çaba gerektirir, ancak imkansız değildir.
 
Alsancak bölgesel zayıflama, hedeflenen egzersizler ve amaca yönelik bir beslenme programı ile belirli bölgelerdeki yağ depolarını azaltmanın bir yolu olarak açıklanabilir. "Bölgesel kilo kaybı" olarak da bilinen hedefli yağ kaybı, birçok insanın vücutlarının belirli bölgelerini zayıflatmaya çalıştığı için bölgesel egzersizin ve beslenmenin gücünün kullanılmasıdır. 
 
Vücut Yağ Yakmak nasıl olur?
 
Hücrelerinizdeki yağ, vücudun enerji için kullanabileceği yağlar olarak depolanan trigliseritler biçimindedir. Enerji için yakılmadan önce, trigliseritler kan dolaşımına girebilen serbest yağ asitleri ve gliserol adı verilen daha küçük fraksiyonlara ayrılmalıdır. Egzersiz sırasında yakıt olarak kullanılan serbest yağ asitleri ve gliserol, özellikle egzersiz alanından değil, vücudun herhangi bir yerinden gelebilir.
 
Genetik yatkınlığımızın vücut tipimizi belirlemede büyük etkisi vardır. Kilo alırken kilo almaya başladığımız bölgeden kilo vermeye başlamamız hiç de şaşırtıcı değil. Bu nedenle, vücudunuzun yağ kaybedeceği yeri özel olarak seçemeseniz de, daha sıkı ve daha formda görünmek istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Buradaki bir diğer önemli nokta, genel vücut ağırlığının kaybıdır. 
 
Alsancak bölgesel zayıflama için diğer bir yöntemi ise Lipoliz yöntemi, yağ hücrelerini dondurarak parçalayabilir ve hastanın iyileşme süreci açısından diğer dokulara zarar vermez. Lipoliz sırasında sinirler, kaslar ve kemikler zarar görmez. Yırtılmış yağ hücreleri ölür ve vücut doğal temizleme sürecini harekete geçirir, bu sayede ölü yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılır ve bacak, kol, karın, bel gibi Alsancak bölgesel zayıflama ile oluşmaya başlar.