Acnedur Merhem Ne İşe Yarar Nelerdir?

08 Eylül 2021

Acnedur merhemin cilde faydaları nelerdir? Acnedur merhem kullanım rehberi

Acnedur merhem içeriğindeki etken maddesi tetrasiklin hidroklorür sayesinde bakterilerden kaynaklı cilt enfeksiyonlarına karşı bir antibiyotiktir. Dermatologlar tarafından tavsiye edilen bu merhem antibiyotik grubunda yer alan bir ilaçtır. Acnedur merhem, ciltte oluşmuş veya yeni oluşmaya başlayan pembe belirgin sivilcelere nüfus ederek iltihaplı bölgeleri kurutur. Kullanım yerleri alın bölgesi yanaklar, saç dipleri, erkeklerdeki sakal bölgesi, sırt bölgesi, omuzlar ve genital bölge olarak sıralanabilir. Kullanım öncesinde cildin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Kullanım sonrasında ise güneşe çıkılmamalıdır. Bu durum ciltte lekelenmelere sebep olabilir. Bu merhem ciltte tahrişe sebep olabilir dolayısıyla sert sabunlar, şampuanlar ve saç boyası gibi ürünlerin kullanılmaması tavsiye edilir.  

Acnedur merhem nasıl kullanılmalıdır?

Acnedur merhem, alanındaki uzman hekimin tavsiyesi üzerine reçetede yazılan şekilde konulmalıdır. Öncelikle uygulanacak alan güzelce temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Ardından sorunlu bölgeye uygulanan krem, cildi tamamen kaplayacak şekilde ince bir tabaka olarak sürülmelidir. Sürülen krem hafif hareketlerle masaj yapılarak cilde yedirilmelidir. Kullanımı günde maksimum 2 veya 3 olarak tavsiye edilir. Eğer bu krem sivilceler üzerinde kullanılıyor ise sabahları ve akşamları olmak üzere 2 kere yıkanan yüze uygulanması ve iyice kurulandıktan sonra sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Acnedur merhem hakkında bilinmesi gereken durumlar

Acnedur merhemin etken maddesine bakılarak alerjik bir durum olup olmadığı kontrol edilmelidir. İlacın iyileşme belirtileri 3-4 hafta süreceği için hemen bırakılmamalıdır. Merhem aynı zamanda yüzdeki siyah noktaları da temizlemektedir. Düzenli kullanımın ardından eğer herhangi bir iyileşme görünmüyorsa hatta kötüleşme var ise kullanım bırakılmalı ve uzman bir hekime başvurulmalıdır. Merhem, ağız, dudak, burun içi, göz ya da akıntılı bölgelere uygulanmamalıdır. Temas halinde bol su ile durulanmalıdır. İlaç kullanımı ciltte sarı lekelere sebep olabilir. Bu gibi durumlarda bol su ile yıkayıp çıkartılabilir.

Acnedur merhemin yan etkileri

Nefes almada güçlük, yüzde, dudaklarda ya da boğazda şişlik gibi durumlarda derhal uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bunların yanı sıra acnedur kremin bilinen yaygın bir yan etkisi bulunmamaktadır.